Klima Soğutmuyor

Günümüzde Klimalar, yaz aylarında vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Klima soğutmuyor şikayeti de özellikle yaz aylarında sıkça dile getirilen sorunlardan bir tanesidir. Klima soğutmuyor sorununu şu şekilde detaylandırabiliriz.

 • Klima soğuk üflüyor ama soğutmuyor
 • Klima ılık üflüyor
 • Ev klima sıcak üflüyor
 • Klima soğuk üflemiyor
 • Klima soğuk konumda sıcak üflüyor

Yukarıda belirtmiş olduğumuz klima şikayetleri Google arama motorunda da en çok aranan klima sorunlarıdır. Bu sorunlarla alakalı sizlere çözüm yollarını sunacağız.

Destek için sitemizde yayınlanan Google reklamlarına tıklamanızı rica ediyoruz 🙂

Klima Soğutmuyor Ne Yapmalıyım?

Klimaların, montaj yapıldığı alanı soğutabilmeleri için ortalama 10-12 derece aralığında üfleme sıcaklığı olması gerekir. Eğer bu üfleme sıcaklık derecesi 10-12 derecenin çok üstündeyse klimanın soğutmasında problem var demektir.

Öncelikle klimanın soğutulması istenilen alana uygun ve btu değeri yeterli olması gerekir. Yani klimanın kapasitesi yani btu değeri monte edilecek alana yetersiz ise, klimadan yeterli performans beklemek hata olur. Bakınız… Klima btu hesaplama

Klimanın soğutmamasının başlıca sebepleri şunlardır;

 • Klima dış ünitesinde bulunan kompresör, fan motoru veya elektronik kartı ve sensörleri arızalıdır.
 • Klimanın iç ünite kartı, iç ünite fan motoru, iç ortam sensörü veya iç ünite boru sensörü arızalıdır.
 • Klima sisteminde soğutucu gaz miktarı azalmış veya bitmiştir.
 • Klimanın bakımları yapılmadığı için iç ünite hava filtreleri ve serpantini, dış ünite kondenser yüzeyi toz ve pislik ile dolmuştur. Klima yeterli hava emişini yapamadığı için, soğuk havayı da yeterince üfleyemez.
 • Klimanın iç ve dış ünitesinin hava emiş yapmasına engel durumlar vardır. Özellikle dış ünitenin etrafında ve fanın önünde cisimler olduğundan klima sıcaklığı atamadığı için arızaya geçiyordur.

Klimanın Soğuk Mod Ayarı Nasıl Yapılır?

Klimanın verimli soğutma yapabilmesi için doğru ayarlarda çalıştırılması gerekir. Bunun için klima servis kılavuzları iyi incelenmelidir.

Klimanın doğru soğuk ayarında çalıştırılmaması, hem klimanızdan yeterli verim alamamanıza hem de boş yere klima servisi çağırmanıza sebep olur.

Bütün marka klimalarda soğutma ayarları aşağı yukarı aynıdır. Klima uzaktan kumandalarında şu işaretler standarttır ve klimanın doğru soğuk ayarında çalıştırılmasında yeterlidir.

 • ON/OFF açma kapama tuşu
 • MODE soğuk, sıcak, nem alma ve sadece fan çalıştırma tuşu
 • YUKARI/AŞAĞI derece yükseltme alçaltma yön tuşu
 • FAN hızı ayarı

Klimanızı doğru soğutma modunda ayarlayabilmek için ON/OFF tuşuna basıp açın ve MODE tuşunu kullanarak kar(cool) işaretine getirin.

Yukarı aşağı yön tuşunu kullanarak 16-23 derece aralığını seçin.

Fan hız ayar düğmesini kullanarak düşük(low), orta seviye(medium) veya yüksek seviye(high) konumunu seçin.

SWING tuşunu kullanarak da üflemenin aşağı, yukarı veya otomotik konuma alın. SWING tuşuna bir kaç saniye basılı tuttuğunuzda otomatik konuma geçer.

Klimanın Soğuk Mod Ayarı
Klima Soğutmuyor 5

Klima Soğuk Üflemiyor

Klimayı soğuk konumda yani en düşük derecede kar(cool) işaretinde çalıştırdınız fakat soğuk üflemiyor, sıcak yada ılık bir hava üflüyorsa, dış ünitenin devreye girmesi, yani kompresör ve fan motorunun çalışması gerekir. İlk önce buna bakılmalıdır.

Klima dış ünitesi devreye girmiyorsa; kompresör veya dış ünite elektronik kartı arızalıdır. Klima inverter ise, bir hata kodu verir. Hata kodu vermiyor ise, U V W uçlarının multimetreyle ölçüldüğünde aynı değerde olması ve bu uçlarla kompresör çıkış borusunun yaklaşık 50 ohm değerinde ölçülmesi gerekmektedir.

Klima inverter değilse; kapasitör arızalı olabilir. Kapasitör değişitirildiği halde kompresör çalışmıyorsa, kompresörün R S C sargı uçları ölçü aletinin buzzer kısmından ölçülür. Birbirinden farklı değerlerde ve çıkış borusuyla kısa devre olmaması gerekir.

Dış ünite elektronik kartının arızalı ise bir hata kodu verir. Hata kodu vermediği durumlarda ise, iç ünite sinyal hattını ölçü aletyile ölçerek anlaşılır. Sinyal çıkışıyla nötr arasında DC 4-9V görülmesi gerekir.

Klima sisteminde, soğutucu gaz miktarının eksik olduğu olduğu durumlarda, genelde alçak basınç arızası veya kompresör yüksek çıkış borusu sıcaklığı arızası verir.

Klima iç ve dış ünite normal çalışıyor fakat klima soğuk üflemiyor ve de herhangi bir arıza kodu vermiyorsa, soğutucu gaz eksikliği olabilir. Bunu anlamak için dış üniteye bağlanan kalın emiş borusunun subapına manometre bağlamak gerekir.

Soğutmada çalışan bir klimanın soğutucu gaz tipi R410A ise, basınçları dış ortam sıcaklığına göre 8-10 bar arasında olmalıdır. R32 gazlarda da hemen hemen aynı basınçları görürüz. R22 lerde ise 4-6 bar arasında olmalıdır.

Klimaların soğuk üflememelerinin en yaygın sebeplerinden biri de bakımlarının yapılmamasıdır. Klimalara bakım yapılmadığı zaman; iç ünite emiş filtreleri, iç ve dış ünitelerin kondenser(petek) yüzeyleri; toz, yağ ve yemek kokusu, sigara dumanı gibi nedenlerden dolayı tıkanır.

Bu tıkanıklıktan dolayı, klima ortamdaki havayı rahat ememez ve bu da performansını düşürür. Kompresör ısınır ve yüksek basınç arızasına girer ve soğuyana dek çalışmaz.

klima soğutmuyor
klima soğutmuyor

Klima Üflüyor Ama Soğutmuyor

Klima gaz basınçları ve üfleme çıkış soğuklukları iyi olduğu halde, klimanın takıldığı alan soğumuyorsa,;

 • Klima soğutulması gereken alana yeterli gelmiyordur. Kapasitesi düşüktür. Bunun için klimanın takılacağı alana göre, klima kapasite hesabının doğru yapılıp uygun klimanın monte edilmesi gerekir.
 • Klimanın monte edildiği bölgenin yakınlarında aşırı ısı üreten aletler vardır.
 • Klima çalışırken pencere veya balkon kapısı gibi yerler açık bırakılmıştır.
 • Klimanın takılı olduğu mahalin dış cephe yalıtımı yok veya yetersizdir.

Mitsubishi Heavy Klima Soğutmuyor

Mitsubishi heavy klima soğutmuyorsa, iç ve dış ünitenin sorunsuz çalıştığından emin olmak gerekir. Sorunsuz çalışıyorsa, bakımları yapılmamış veya sistemdeki soğutucu gaz eksilmiş veya bitmiş olabilir.

Mitsubishi heavy klimalar soğuk üflemediği veya soğutmadığı zaman, iç ünite ekran ve kumandadan bir klima arıza kodu belirir. Bakınız… Mitsubishi klima arıza kodları ve çözümü

Bu arıza kodları, problemin çözümünde oldukça büyük rol oynar.

Arçelik Klima Soğutmuyor

%filename
arçelik klima arızaları

Arçelik klimalar soğutmuyor ise, klimanın iç ve dış ünitesinin sorunsuz çalıştığı gözlemlenir. Çalışmıyorsa iç ünite veya kumandadan bir klima arıza kodu verir. Bakınız… Arçelik klima arıza kodları ve çözümü

Vestel Klima Soğuk Üflemiyor

Vestel klimaların soğuk üflememe sebepleri de diğer klimalarla büyük oranda aynıdır. Fakat farklı klima markalarının elektronik kart çalışma prensibi ve yazılımları farklı oldukları için farklı arıza kodları verirler. Vestel klima soğuk üflemiyorsa iç ünite ekranı veya kumandadan bir klima arıza kodu verir. Bakınız.. Vestel klima arıza kodları ve çözümü

vestel klima
vestel inverter klima arıza kodları