Klima Neden Isıtmıyor/Soğutmuyor

Klima neden ısıtmıyor/soğutmuyor sorusu, pek çok kullanıcı tarafından dile getirilen klima sorunlarından bir tanesidir. Günümüzde teknolojinin giderek gelişmesi ve ihtiyaçlar neticesinde, klimalar hayatımızda önemli bir yer edinmiştir.

Bizler de bu konuda sizler için çözüm yollarını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle klimanın takılı bulunduğu ortamın, ısı yalıtımının doğru ve sağlam yapılmış olması gerekmektedir.

Klimanın, bulunduğu ortamın büyüklüğüne göre, klima btu hesabının doğru yapılarak seçilmesi gerekir.

Klima eğer sıcak veya soğuk üflemiyor ise, bir arıza durumu söz konusu olabilir. Bunun için önceki yazılarımızda, klima sıcak üflemiyor konusunu anlatmıştık.

Eğer klima, isteğe göre sıcak veya soğuk üflemeyi gerçekleştiriyor fakat ısıtma veya soğutma yapmıyorsa yukarıda anlattığımız konuların üzerinde durmanız gerekmektedir.

Bunun dışında klima dış ünitesinin, aşırı sıcak veya soğuktan etkilenebileceği bir ortamda bulunması da, ısıtma veya soğutma konusunda olumsuz bir durum oluşturabilmektedir.

Özellikle klima ısıtma modunda çalışırken, dış ünite aşırı bir soğuğa maruz kalıyorsa, sık buz tutabileceğinden defrost işlemi uzun sürebilir.

Soğutmada çalıştığında ise, dış ünite aşırı bir sıcağa maruz kalıyorsa, dış ünite kompresörü fazla hararet yapabilir ve güçten düşebilir.

error: Content is protected !!