Beko Klima Hata Kodları

Beko Klima Hata Kodları Beko marka klimanızın uzaktan kumanda ve iç ünite ekranında belirttikleri arıza kodlarıdır.

Bu klima hata kodlarını sizler için paylaşıyoruz. Klima tamir servisi çağırmadan önce klimanızı doğru ayarlarda çalıştırdığınızdan ve klima kumandanızın sağlam olduğundan emin olun.

Beko Klima Hata Kodları

Beko Klima Kumanda ve İç Ünite Ekranındaki Hata Kodları

ARIZA KODUAÇIKLAMASI
E1İç ünite sıcaklık sensörü hatası
E2Evaporatör Sensör Hatası
E3Kompresör çalışmasında hata
E5iç ve dış ünite arasında iletişim hatası
1EDış ünite sıcaklık sensörü hatası
2Ekondenser sıcaklık sensörü hatası
F3 FF03 “soğuk” modda çalışan kondenserin aşırı ısınması sorunu
F4 FF04 “sıcak” modda çalışan kondenserin aşırı ısınması sorunu
F6 FF06iç ünitenin fan motorunun çalışmasında hata
F7 FF07iç ortam sıcaklık sensörünün hatası(farklı modellerde)
F8 FF08 Evaporatör Sıcaklık Sensörü Arızası(farklı modellerde)
F9 FF09kondenser sıcaklık sensörü arızası(farklı modellerde)
H1buz çözme durumu anlamına gelir. Bu normal bir işlemdir.

Beko Klima İç Ünite Ledlerine Göre Hata Kodları

RUNNİNG LEDSLEEPİNG LEDTİMER LEDAÇIKLAMASI
YANIP SÖNERYANIP SÖNERYANIP SÖNERİç ünite sıcaklık sensörü arızası
YANIP SÖNERYANIP SÖNERYANAROda sıcaklık sensörü arızası
YANIP SÖNERYANIP SÖNERKAPALIDış ünite sıcaklık sensörü arızası
YANIP SÖNERYANARKAPALIİç ünite fan motoru arızalı

Beko Klima Hata Kodları Sorunlarının Giderilmesi

Klima soğutmuyor veya ısıtmıyor

Klimanın soğutmayı durdurmasının birkaç nedeni vardır. Listemizde, daha olasıdan daha az olasıya doğru sıralanmıştır.

Arızanın nedenini belirlemek için, ilkinden başlayarak her bir nedeni test etmeniz gerekir:

Hava filtresi tıkalıysa, klima içinde hava sirkülasyonu yapamayacaktır. Bu, soğutma yeteneğini azaltır. Evaporatif serpantinler kirli bir filtre nedeniyle donabilir. Bu durumda filtre yıkanmalı veya yenisi ile değiştirilmelidir.

Kondenser serpantinleri kirlenirse, soğutucu akışkan içlerinden geçtiğinde ısıyı dağıtamazlar. Bataryalarda çöp biriktikçe, klima soğuk üretmek için daha uzun ve daha yoğun çalışmaya başlar. Sonunda, sürekli çalışacaktır. Klima serpantinleri temizlenebilir.

%filename

Nadiren bu durumun nedeni kompresör arızasıdır. Önce kompresör kondansatörünü ve aşırı yük sigortasını kontrol edin. Bununla birlikte, kompresörde bir arıza bulunursa, kompresörün değişmesi gerekecektir.

Sistemin soğutucu gaz basınçlarını ölçün. Yeterli soğutucu yoksa veya çok fazlaysa klima soğutma veya ısıtma yapamayacaktır. Gazın eksilme nedenini bulun ve yeterli miktarda klima gaz şarjı yapın.

Tüm sistemler normal çalışabilir ve sorunun nedeni termistörde olabilir – kontrol panosundaki sıcaklık sensörü. Hava sıcaklığı yükselirse, termistör üzerindeki direnç değeri azalır. Sensörün sağlığını bir multimetre ile kontrol edin. Direnci sıcaklıkla değişmiyorsa, termistörü değiştirmeniz gerekecektir.

Bazı parçalar tamir edilebilir. Bazı arızalar durumunda, bölünmüş sistemin zayıf soğuması nedeniyle bileşenler ve bileşenler geri yüklenemez ve değiştirilmeleri gerekir.

Klimanın Fanı Dönmüyor

Fan motoru 2 şaftlı olarak tasarlanmıştır. Böyle bir elektrik motorunda önce aşınan yataklar vardır. Durumun bu olup olmadığını belirlemek için mili çevirin. Bu en sık oluşan arızadır, çünkü mil dönmezse fan motorunu değiştirmeniz gerekecektir.

%filename

Kanatları manuel olarak çevirirseniz ve serbestçe dönmüyorlarsa, bu aynı zamanda motor yataklarının da aşınmış olduğu anlamına gelir. Kanatlar dönüyorsa, giriş gücünü kontrol edin. Elektrik varsa, ancak motor hala çalışmıyorsa, değiştirmeniz gerekecektir.

Röle kartında bir arıza meydana gelirse, motora voltaj sağlanmayacaktır. Röle kartı değiştirilebilir.
Sıcaklık kontrol termostatı kontakları patlatabilir. Kontrol etmek için sürekliliğini kontrol etmek için bir multimetre kullanmanız gerekir.

Termostatın arızalanması, fanın çalışmasına engel olabilir. Kontrol etmek için klimayı soğutma moduna ayarlamanız ve termostatı bir multimetre ile süreklilik açısından kontrol etmeniz gerekir. Telde hasar bulunursa, değiştirilmesi gerekir, zayıflamış kontaklar geri yüklenir. Aksi takdirde, termostatı değiştirmeniz gerekecektir.

Ayrıca, fanın durma nedeni, termistör, kondansatör, döner anahtarın arızalanması da olabilir. Arızanın nedeni fan motorundaysa, değiştirilmesi gerekecektir. Aşınmış veya şişmiş fan motorları tamir edilemez.

Klima Kompresörü Çalışmıyor

İlk olarak kompresör bağlantı uçlarının sağlamlığına bakın. Kopukluk varsa tamir edin.

Klimanın gaz basınçlarını manometre yardımıyla ölçün. Gaz basınçları çok düşük veya çok yüksek ise, kompresör yüksek basınca ulaşıp ısınarak termik açmış olabilir. Kompresörü soğutun ve çalışıp çalışmadığını görün.

%filename

Kompresör uçlarına uçlarına dış ünite elektronik kartından voltaj beslemesi gelip gelmediğine bakın.

Kompresör bağlantısını karttan sökün ve klimayı çalıştırın. Elektronik kart dış ünite fanını çalıştırıyor ve kompresör çıkışına gereken enerjiyi sağlıyorsa kompresör arızalı demektir ve değiştirilmesi gerekir. Aksi halde dış ünite elektronik kartı arızalı demektir.

error: Content is protected !!