Klima Sıcak Üflemiyor

Eski yıllarda klimalar, yalnızca soğutma amacıyla kullanılmaktaydılar. Ancak teknolojinin gelişmesi ve taleplerin artmasıyla birlikte artık klimalar ısıtma amacıyla da kullanılabilmektedir.

Klima sıcak üflemiyor sorunu pek çok kullanıcı tarafından dile getirilmektedir. Bunun bir çok sebebi vardır.

Klimaların sıcak üflememesinin birden fazla sebebi olabilir. Öncelikle ne tür bir klima kullandığınızı bilmeniz gerekir. Çünkü inverter ve non-inverter klimaların çalışmama sebeplerinin birbirinden farklı durumları olabilir.

Klima soğuk üflüyor sıcak üflemiyor

Klima soğuk üflüyor sıcak üflemiyorsa, ilk önce klimanızı doğru sıcak ayarında çalıştırdığınızdan emin olun. ( 25-30 derece aralığında heat/güneş işaretinde olmalı.)

Klimanızı belirttiğimiz ayarlarda sıcak modunda çalıştırdıktan sonra bir süre bekleyiniz. Çünkü klimalarda sıcak modundayken iç ünite hemen çalışmaz.

Önce dış ünite devreye girer. Kompresör ve dış ünite fan motoru çalışır. Kompresör gazı belli bir sıcaklıkta ısıttıktan sonra, sıcak gaz kalın borudan iç üniteye gönderilir.

İç ünite serpantini üzerinde bulunan bakır boru sensörü sıcaklığı algılar, iç ünite fanı çalışır ve klima sıcak gazı iç ortama üflemeye başlar.

Klima dış ünitesi çalışmıyorsa;

  • İç ve dış ünite arasındaki iletişim kablolarında kopukluk veya yanlış bağlantı olabilir.
  • İç veya dış ünite elektronik kartı arızalı olabilir. Bunun anlamak için ölçü aleti veya kontrol kalemiyle bakmak gerekir. Klima inverter ise, kablo terminalindeki S ve N girişlerinin dc voltajı ölçülür. Eğer pozitif sabit bir voltaj değeri ölçülüyorsa iç ünite elektronik kartı, dalgalı pozitif bir voltaj ölçülüyorsa dış ünite kartı arızalı demektirr.
Klima sıcak üflemiyor
  • Klima non-inverter ise, yine öncelikle iç ve dış ünite arasındaki iletişim kablosunun sağlam olduğundan emin olun.
  • Dış ünite çalışmıyorsa, dış ünite kablo bağlantı yerindeki kompresör, fan ve dört yollu uçlarında enerji olup olmadığını kontrol edin. Enerji gelmiyorsa, iç ünite elektronik kartı arızalı demektir.
  • Klima dış ünitesi yani kompresör ve fan çalıştığı halde klima sıcak üflemiyorsa sistemde soğutucu gaz miktarı azalmış veya bitmiştir. Mano metre ile gaz ölçümü yapın. R410A ve R32 gaz ile çalışan klimalarda ısıtmada ortalama gaz basıncı 28-35 bar aralığında olmalıdır. R22 gaz ile çalışan klimalarda ise 17-25 bar arasında olmalıdır.
  • Klimanın çalışmasında ve gaz miktarında bir sorun olmadığı halde klima sıcak üflemiyor ve ortamı ısıtmıyorsa, klimanın iç ve dış ünitesi kirli olabilir veya klima monte edildiği ortama yeterli gelmiyordur. Bunun için klima montaj edilmeden önce klima kapasite btu hesabının doğru yapılarak doğru kapasitede klima seçilmesi gerekir.

İnverter klimalarda bi sorun olduğu zaman genellikle klima ekranında bir klima arıza kodu belirir.

Klima sıcak ayarı nasıl yapılır? Klima sıcak modu Klima sıcak işareti

  • İlk olarak klimayı çalıştırmak için ON/OFF düğmesine basın.
  • MODE tuşunu kullanarak klimanın çalışma modunu güneş işaretine yani heat işaretine getirin.
  • +, – veya yukarı aşağı yön tuşlarını kullanarak 25-30 derece aralığına getirin.
  • Son olarak fan tuşunu kullanarak alçak(low), orta(medium), yüksek(high) seçeneklerini kullanabilir yada fanı auto moduna grandpashabet giris alabilirsiniz.
%filename
Klima Sıcak Üflemiyor 3