Klima Markaları

Klima Hakkında Genel Bilgiler

Klima Markaları Klimalar, soğutma çevrimi teorisini kullanarak, bulunduğumuz ortamın havasının; istenen sıcaklık, nem, hava sirkülasyonu, temizlik ve tazelikte tutulmasını sağlar ve bu soğutma ve ısıtma işlevini R22, R32 ve R410A tipi soğutucu gazlar vasıtasıyla yapan cihazlardır.

Günümüzde; teknolojinin gelişmesiyle birlikte, önceki yıllarda sadece soğutma amacıyla kullanılan klimalar, artık ısıtma amacıyla da kullanılabilmektedirler.

Söylediğim gibi, teknolojinin gelişmesiyle; ihtiyaca göre klima çeşitleri ve klima sistemleri de gelişmiştir. Eski yıllarda Split(bire bir) on off (inverter olmayan) klimalar kullanılıyordu.

Bu klimalar sadece ev, konut tipi yerler için uygundu. Günümüz dünyasında artık çok sayıda iş merkezleri, AVM ler, rezidanslar vb. binalar görüyoruz. Bu tip split klima sistemlerin bu bahsettiğimiz mekanlarda kullanılması bir hayli zordu. Enerji açısından da oldukça maliyetli bir yapıları vardı.

Hem performans hem de kaplayacağı yer açısından mimari sıkıntılar yaşanıyordu. Çünkü bir split klimanın bakır borulama uzunluğu maksimim 30 m civarındaydı. Bu bahsettiğimiz yapılarda kullanılması da imkansız gibi bir şeydi.

Bu yüzden klima üretici firmaları, yeni dünyaya uyumlu sistemler geliştirmeye karar verdiler ve geliştirdiler.

Bu geliştirilen sistemler Multi Split Klima ve Vrf Klima Sistemleridir. Vrf Klima Sistemleri heat pump(iki borulu) ve heat recovery(üç borulu) sistemlerdir.

Bunun yanı sıra, tüm klima sistemlerini inverter klima teknolojisine geçirdiler.

En İyi Klima Markaları

Sizlere Türkiyede yoğun kullanılan en iyi klima markalarından bahsedeceğim. Kullanıcılar için en iyi klima markası tabii ki en ucuz ve en kaliteli olanıdır. Klima servisleri içinse, en iyisi kendi sattığı klima markasıdır 🙂

Kullanıcılar açısından en sık sorulardan biri budur. Ben de bu sektörde 15 yılını aşmış biri olarak tecrübe ve gözlemlerime dayanarak sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

En iyi Klima Markaları;

 • MITSUBISHI ELECTRIC
 • MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES
 • DAIKIN
 • TOSHIBA
 • FUJITSU GENERAL

Japon Klima Markaları

1) MITSUBISHI ELECTRİC

%filename
klima markaları

En iyi klima markaları nedir denildiğinde akıllara ilk gelmesi gereken klima markası Mitsubishi Electrictir.

Üstün japon teknolojisiyle üretilen bu klimalar, çok çeşitli kapasite, renk ve tasarımlarıyla tüm klima ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Piyasanın en kaliteli ve en pahalı klimaları olarak dikkat çekmektedirler. Kaliteli oluşu yüksek fiyatını da beraberinde getiriyor. Bütçesi yeterli olan kullanıcılar için, uzun yıllar çok sorun çıkarmadıkları için tercih edilmektedirler.

Heat pump(iki borulu) ve heat recovery(üç borulu) Vrf sistemleri mevcuttur. Heat recovery sistemleri özellikle oteller için çok uygundur.

Mitsubishi Electric Kirigamine Zen MSZ-EF Model Klimalar
%filename

Kapasiteleri : 2.5kW, 3.5kW, 4.2kW, 5.0kW

Renk çeşitleri: Siyah, Gri, Beyaz

Teknik Özellikleri:

Ekono Soğutma

Bu akıllı sıcaklık kontrol özelliği, uzaktan kumanda üzerindeki bir tuşa basılarak aktive edilebilir. Salınımlı hava akımının, sabit hava akımından daha serin bir his yaratmasından dolayı, hiçbir konfor kaybı olmadan %20’ye varan enerji tasarrufu sağlar.

Şık ve sade tasarım

Modern iç mekan dekorunuzu tamamlamak için geliştirilen Kirigamine Zen, içerisinde bulunduğu ortam ile doğal bir uyum sağlayan 3 farklı renk alternatifiyle sunulmuştur. Kirigamine Zen, modern dizayna, sofistike bir ifadeye ve üstün bir performansa sahiptir.

MELCloud (Opsiyonel)

Yaşadığınız Yerin Kontrolü Elinizin Altında

MELCloud sistemi sayesinde klimanıza uzaktan erişimle bir bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonunuzu kullanarak internet üzerinden ulaşabilir ve konforunuz için en ideal ortamı yaratabilirsiniz.

MELCloud uzaktan kontrol arayüzü kullanıcılara günlük programlarında esneklik sağlar, klimaları herkes için kolay kullanılabilir kılarken enerji tasarrufunu ve konforu arttırır.

Good Design ve Red Dot Ödülü

2014 Good Design ve 2015 Red Dot ödüllü, sofistike bir tasarıma sahip MSZ-EF Kirigamine Zen serisi klimalar, içerisinde bulunduğu ortam ile doğal bir uyum sağlayan 3 farklı renk ve beş farklı kapasite alternatifiyle sunulmuştur.

V Blocking Filtre

Yüksek performanslı hava temizleme filtresi, V Blocking Filtre standart olarak sunulmaktadır. Elektrostatik, enzim ve gümüş iyon olarak sahip olduğu 3 etken kademe ile bu filtre havada bulunabilecek, polen ve diğer alerjenleri etkisiz hale getirebilmektedir.

Haftalık Programlama

Kirigamine Zen modellerinde bulunan haftalık programlayıcı fonksiyonu ile istediğiniz sıcaklık ayarlarını kolaylıkla yapabilir ve cihazın çalışma/durma zamanlarını günlük yaşamınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Haftalık programlayıcı ile klimanın çalışma zamanlarını ayarlayabilir ve cihazınızı açık unutmaktan kaynaklanan gereksiz elektrik kullanımlarını ortadan kaldırarak atıl enerji tüketimini en düşük seviyelere çekebilirsiniz.

Katmanlı Yatay Kanatlar

Klimada bulunan yatay kanatların katmanlı yapısı sayesinde iklimlendirilen havanın odanın uzak mesafelerine ulaşması sağlanmıştır. Yatay kanat tasarımında kullanılan bu çift katmanlı yapı, sıcak soğuk termal geçişlerde olası deformasyonu da engeller hale gelmiş, sistemin uzun yıllar ilk günkü yapısını koruması sağlanmıştır

Mevcut klima tesisatınıza uygulanabilir

Sektörde bir öncü olan yeniden kullanılabilir boru teknolojisi ile R22 ve R410A soğutucu akışkan ile çalışan bir tesisata dahi R32 ile çalışan klimalar adapte edilebilir. Böylece evinizin dekorasyonuna önemli ölçüde müdahalede bulunmadan, montaj maliyetlerinde avantaj sağlamak mümkündür.

2) DAIKIN

DAIKIN VRV KLİMA DEVREYE ALMA
DAIKIN VRV KLİMA DEVREYE ALMA

En iyi klimalar denildiğinde yine akla sektörün öncülerinden Daıkın gelmektedir. Bir japon firması olan Daıkın, üretimini Thailand ve Kuzey Avrupanın bir kaç ülkesinde yapmaktadır.

Daıkın, Vrf merkezi sistemi ilk Türkiye”ye getiren markadır. 2003 yıllarına kadar TEBA markasının distribütörlüğünde ülkemizde faaliyet gösteriyordu. TEBA firmasının iflasından sonra bir süre Türkiye piyasasından uzak kaldılar. Ancak 2011 yılında Airfell firmasının %100 ünü satın alarak tekrar Türkiye piyasasına giriş yaptılar.

Tamamen kendi üretim cihazlarını kullanırlar. Bazı klima markalarına, özellikle kompresör temini yapmaktadırlar. Multi ve Vrf sistemleri mevcuttur. Daıkın’ın Ururu Sarara ve Daıkın Emura model klimaları, bir çok klimadan anlayan insanlar tarafından piyasanın en kaliteli klimaları olarak gösterilir.

Daıkın Emura Model Klimalar
%filename

Daikin Emura, yenilikçi özelliklere sahip oldukça akıllı bir sistemdir.

› Gümüş rengi, antrasit veya tam mat şık cila
› A+++’ya kadar çıkan SEER değerleriyle yüksek verimlilik

› 19dB(A) kadar düşük, fısıltı düzeyinde ses seviyeleri
› Her durumda maksimum konfor sağlar
› Geniş çalışma aralığı: soğutma için -10 ila 46°C ve ısıtma için -15 ila 20°C
› Zarif tasarımlı uzaktan kumanda
› Gümüş alerji filtresi alerjenleri yok eder ve havayı filtre eder.

2 kademeli akıllı göz
İki bölgeli akıllı göz sensörü konforu iki yolla kontrol eder. Oda 20 dakika boş
kalırsa enerji tasarrufunu başlatmak için ayar noktasını değiştirir.

Odaya biri girer girmez hemen orijinal ayarına geri döner. Akıllı göz, ayrıca soğuk hava akımını
önlemek için havayı insanların olmadığı bir yere doğru üfler.

3 yöne hava üfleme
Tüm odaya eşit biçimde dağılan bir sıcaklık sağlamak için, Daikin Emura’nın 3 yöne
hava üfleme sistemi, havayı oda boyunca köşelere doğru eşit biçimde dağıtan
dikey ve yatay otomatik salınımı bir araya getirir.


Konfor modu
Soğutma sırasında soğuk havanın doğrudan insanların üzerine üflenmesini
önlemek için kanat kendi kendine yatay konuma geçer. Isıtma sırasında ise sıcak
havanın odanın alt kısmına ulaşması için kanat dikey konuma geçer.


Temiz hava
İleri teknoloji titanyum apatit fotokatalitik hava temizleme filtresi, havadaki
mikroskobik toz partiküllerini bile yakalar, organik kirleticileri emer ve hatta kötü
kokuları giderir.


Gece ayar modu
Odadaki ani sıcaklık değişiklikleri sizi uykunuzda rahatsız edebilir. Daikin Emura
bunu önlemek için, gece boyunca aşırı ısınmayı veya aşırı soğumayı engeller.
Zamanlayıcı ayarlandığında, ünite, sıcaklığı soğutma modunda 0,5°C daha sıcağa
ve ısıtma modunda 2°C daha soğuğa otomatik olarak ayarlayacaktır.

3) MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES

Mitsubishi Heavy klima sistemleri, üstün Japon teknolojisinin dünya çapında bir markasıdır. Türkiye’de de en çok kullanılan klima markalarından biridir.

Tamamen Japon teknolojisinin bir ürünü olup, Split, Multi split ve Vrf sistemlerine sahiptir. Markanın Türkiye ayağında split sistemlerinin satış ve montajını İKLİMSA , Vrf sistemlerini ise FORM GRUP yönetmektedir.

Trend, Premium ve Diamond serisi ürünleri bulunmaktadır ve bu ürünlerinin %19 enerji tasarrufu sağladıklarını söylemektedirler.

Mitsubishi Heavy Premium Serisi Klimalar
%filename

Şık ve Stil Sahibi Tasarım
Mitsubishi Heavy – ZS serisi klimalar estetik hatları ve kullanıcı dostu fonksiyonları ile yaşamınıza konfor katar.

Hem zarif hem de son derece fonksiyonel bu tasarımlar Milano’da İtalyan Endüstri Tasarım Stüdyosu Tensa tarafından hazırlanarak son kullanıcının beğenisine sunulmuştur

Yeni Nesil Çevre Dostu R32 Soğutucu Akışkan ile Split Klimalar Artık Daha Verimli
● Tek bileşenli olduğu için kullanımı ve geri dönüşümü daha kolaydır.
● Ozon tüketme potansiyeli (ODP) 0’dır.
● R410A’ya kıyasla daha üstün enerji verimliliğine sahiptir.
● Küresel ısınma potansiyeli R410A’nın 1/3’ü kadardır.
● R410A’ya kıyasla daha az gaz şarjı gerektirir

WF-RAC (Opsiyonel)

Özellikler:

 • Kapatma hatırlatma uyarısı: Klima yanlışlıkla çalışır durumda bırakılırsa akıllı cihazınıza bir bildirim gönderilir.
 • Yüksek sıcaklık/düşük sıcaklık uyarısı

3D Auto

3D Auto sistemi, tek tuşla 3 farklı bağımsız hava akışı sağlar. Çok yönlü ve sessiz hava akışını odanın her köşesine en ekonomik şekilde ulaştırabilir.

Otomatik hava kontrolü sayesinde hava, odanın her yerine verimli ve doğal bir şekilde dağıtılır.
Soğutulan hava direk olarak tavana üflenir. Bu sayede homojen ve konforlu bir serinlik elde edilir

4) TOSHIBA

toshiba klimaları
toshiba ras n klima

TOSHIBA Klima 1875 yılında Japon Sanayii öncülerinden Hisashige TANAKA tarafından kurulup, 1980 yılında İnveter teknolojisini tasarlayıp geliştirilmiştir.

Alarko Carrier, 1999 yılında Toshiba iklimlendirme bölümü ile Carrier arasında kurulan Toshiba Carrier Co.’nun dünyanın çeşitli noktalarında ürettiği iklimlendirme ürünlerinin Türkiye’de satışında tek yetkilidir.

Bireysel Split klima, Multi klima, Ticari klima , Vrf ve Isı pompaları sistemleri mevcuttur.

Toshiba Shorai Model Klimalar
%filename

R32, küresel ısınma potansiyeli düşük bir alternatiftir.
Toshiba, R32 ile çalışan yeni ısıtma ve soğutma sistemlerini sunmaya başladı…
Önümüzdeki yıllarda yeni soğutucu akışkan alternatifi olacak R32’nin, GWP* değeri R410A’dan üç kat daha düşüktür.
GWP*: Global Warming Potential (Küresel Isınma Potansiyeli)
Ozon tabakasına verilecek tahribat, zararlı ultraviyole ışınlarının dünyaya ulaşarak insan sağlığını tehdit etmesine yol açar.
R32’nin ozon tabakasını inceltme potansiyeli 0’dır.
Dolayısıyla R32 çevreci bir gazdır.
R32’nin diğer avantajları:
• Yeni R32 soğutucu akışkan, enerji verimliliği ile çevreye saygı arasında mükemmel bir uyum sağlar.
• Ayrıca, Toshiba kendi ürünlerinde elektrik tüketimini azaltması dolayısıyla CO2 emisyonlarını en aza indirmeye çaba göstermektedir.

TOSHIBA Bireysel ürün serisinde tasarım, konfor ve yüksek enerji performansına (A++/A++) sahip en son tasarımını sunmaktan gurur duyar… Yeni bir tasarım ve estetik çizgilerle tamamen yenilenen SHORAI split klimalar, her türlü iç mekana kusursuz bir şekilde uyum sağlar.

Yeni modern duvar tipi tasarımı Sadece 293 mm yükseklik ve 798 mm uzunluk ölçüleri ile
yeni ve verimli SHORAI duvar tipi split klima serisi, sınıfında piyasanın en kompakt ürünlerinden biridir.
SHORAI
SHORAI ürün serisinin birçok özelliğinden biri de esnek yapısıdır. 5 kapasite seçeneğinde ihtiyaçlarınızı karşılayan bir model her zaman bulunur.


Tüm modellerde TOSHIBA’nın tasarımı inverter DC Rotary kompresör kullanıldığı için SHOARI ürün serisi, aşırı zorlu çalışma ortamlarında dahi sorunsuz çalışır.


Bunun sonucunda, soğutma modunda -15°C ile 46°C arasında ve ısıtma modunda -15°C ile 24°C arasında çalışma aralığı elde edilir.
Çevre dostu
SHORAI, Küresel Isınma Etkisini düşürmek için Avrupa Birliği F-Gaz yönetmeliği hedeflerine
uygundur.
Sessizlik ve Sadelik
Akıllı ancak sade bir tasarıma sahip kendini temizleme özelliğine sahip bataryası montaj ve bakım işlemleri sırasında kolaylık sağlar.

5 ) FUJITSU

%filename
l

Fujitsu, 1935 te kurulan, merkezi Japonya Tokyo olan bir teknoloji şirketidir. Dünya genelinde 5300 çalışanı vardır ve ülkemizde de faaliyet göstermektedir.

Üstün japon teknolojisine sahi bu şirket, bireysel, ticari split, multi split ve Vrf klima alanlarında öncü bir şirkettir.

Fujitsu ASYA Model Klimalar
%filename

Split tip duvar tipi FUJITSU klimalar; sessiz, küçük ebatlı ve yüksek hava sirkülasyonu sağlayan ünitelerdir. Yeni tasarlanmış olan görünmez hava giriş ızgaraları ile her türlü konutlarda kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Yüksek hava sirkülasyonu özelliği ile artık büyük ofislerde de kullanılmaktadır. İlk bakışta gösterge panelinde yeni tasarlanmış operasyon modu ünitesi gözükmektedir.

FUJITSU Duvar Tipi Split Klimalarda göze çarpan genel özellikler şunlardır :

Otomatik Kontrollü Yönetim ;

Sıcak hava soğuk havaya oranla hafif olması sebebiyle yukarı çıkar ve soğuk havada aşağıya iner. Otomatik kontrollü yönetim ile ısıtılmış hava odanın alt bölümlerine gönderilirken soğuk havada odanın üst bölümlerine gönderilir. Bu sayede artık odada hava sınırı etkisi çözülmüş olur. Böylece Fujitsu duvar tipi tasarımın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Dikey ve Yatay Olarak Ayarlanabilir Kapaklar ;

Kapakların dikey ve yatay serbest hareket özelliği sayesinde soğuk ve sıcak havayı klimanızı programlayarak düzgün bir şekilde odanıza yayabiliriz.

Yüksek Verimlilik ;

Kullanıcının istediği oda sıcaklığına, gelişmiş kompresör ve eşanjörün modern şekli hızla ayarlanan değerlere uyarlar. Ultra modern fanlarla muhtelif parçaların eşsiz uyumu neticesi eşanjör sonuçları FUJITSU klimaların özelliği olan çok yüksek verimlilik ve sessiz çalışma sağlar.

Fiyat Olarak En Uygun Klima Markaları

En uygun klima markaları, piyasada bilinirliliği az veya uygun fiyatlı klimalardır. Bu klima markaları da japon klima markaları gibi inverter ve A sınıfı teknolojisine sahip klimalardır.

Bu En Uygun Klima Markalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1)GREE KLİMA

gree klima arıza bilgileri
gree klima hata kodları

GREE , üretim üssü Çin olup, 9 ülkede üretim yapan bir firmadır. Kendi makasına klimalar ürettikleri gibi, Türkiye ve dünya piyasasında

SİGMA PLUS,COMFORT
FLUO
DEMİRDÖKÜM A5 VE A5 PERFORMANS
VAİLLANT
VİESSMAN
ELECTRA JADE SERİSİ
SHARP
C & H COOPER AND HUNTER
gibi klima modellerinin de üreticisidir.

Gree Viola Serisi Klimalar

2)MİDEA KLİMA

%filename

MİDEA Beijiao, Shunde, Foshan, Guangdong merkezli ve Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen Çinli bir elektrikli cihaz üreticisidir.

Dünya genelinde 60’ın üzerinde yurt dışı şubesi vardır ve yaklaşık 135.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Split , Multi split, Vrf ve HVAC teknolojisine sahip olan bu firma, kendi markasına üretiminin dışına dünya genelinde bir çok klima markasına da klima sistemleri üretmektedir. Bu üretim yaptığı firmalar şunlardır;

Airfel LTXN
Daylux DTXN  
Vessen ,Rota  
Simmes -Bosch (3-4 seri mevcut)
Uğur klima 
Diamod Electric
Olefini (Ticari seriler, kaset ve kanallı seriler)
York (Ticari seriler Salon, Kaset, Kanallı seriler)

3)LG KLİMA

lg split klima
lg split sistemleri

LG Grup Güney Koreli klima, elektronik, cep telefonu, petro kimya gibi bir çok alanda faaliyet gösteren bir firmadır. uzun yıllar ülkemizde faaliyet göstermektedir.

LG de hem kendisi hem de başka markalar için klima üretimi yapan bir firmadır. Kalitesi ve uygun fiyat politikasıyla çok fazla tercih edilen klimalardır.

Split, Multi Split ve Vrf Klima sistemleri mevcuttur.

4) ARÇELİK KLİMA

arçelik klima

Arçelik, 40.000’i aşkın çalışanı, 12 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, ElektraBregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus, Dawlance, Voltas Beko), 9 ülkede, 28 üretim tesisi ve 49 ülkedeki iştirakleriyle global olarak faaliyet göstermektedir.

2000 yılında Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. üretime başladı. Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türk ve dünya pazarlarına klima üretimi maksadıyla 20 Mayıs 1999’da kurulmuştur.

Arçelik A.Ş. ile LG Electronics’in %50-50 ortaklığı ve 50 milyon dolarlık bir yatırımla kurulan şirket, Gebze Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini yürütmektedir.

Ülkemizde Split, Multi Split ve VRS Klima sistemleri çeşitliliğine sahiptir. Ülkemizde üretiliyor olması ve yerli statüsünde olması, fiyat ve kalite anlamında da kullanıcıların ilgisini çekmektedir.

Arçelik klimalar, Türkiye’de en çok kullanılan klimaların başına gelmektedir.

5)VESTEL KLİMA

Vestel, 1984 yılında başlayan faaliyetlerini 1994 yılından beri Zorlu Holding bünyesinde sürdüren bir şirkettir.

Vestel‘in üretim tesisleri Manisa şehrinde yer almaktadır. Manisa’da 1,1 milyon metrekare alan üzerine kurulu Vestel City, tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biridir.

Vestel Flora Doğa Inverter 122 12000 BTU Wifi Klima
Klima Markaları
vestel flora doğa inverter

Özellikleri;

%filename

Wi-Fi Kontrol Özelliği

Akıllı telefonunuzu ya da tabletinizi kullanarak klimanızı uzaktan kontrol edebilirsiniz. Örneğin işten çıkarken akıllı telefonunuzdaki uygulama yardımıyla klimanızı çalıştırın, eve vardığınızda klimanın bulunduğu ortam istediğiniz sıcaklıkta olsun.

%filename

Dijital DC Inverter Teknolojisi

Oda sıcaklığındaki değişimleri otomatik olarak algılayan Inverter sistemi, klimanın ortam sıcaklığındaki değişimlere göre otomatik olarak çalışma hızını ayarlamasını sağlar. 120o Square Wave DC inverter sistemlerle kıyaslandığında daha fazla enerji tasarrufu, daha sessiz ve dengeli çalışma sağlanır.

%filename

Hata Teşhis ve Otomatik Koruma Fonksiyonu

Çalışma esnasında klimanızın üzerinde yer alan sensörler, fonksiyon ve çalışma koşullarını sürekli kontrol eder. Bu kontroller sonucunda herhangi bir sorun tespit ederse, klima otomatik olarak koruma moduna geçerek sizi uyarır ve saptanan durum ile ilgili bilgi verir.

%filename

Çift Işıklı LCD Kumanda

Geniş LCD ekranlı Vestel kumandalar ergonomik yapısı ve soğutma modunda mavi, ısıtma modunda kırmızı renklerde yanan ekran aydınlatması sayesinde loş ve karanlık ortamlarda kullanım kolaylığı sağlar.

%filename

Otomatik İç Ünite Temizleme

Soğutma ve nem alma işleminin sonunda iç ünitedeki ısı plakaları otomatik olarak kurutur. Bu sayede bakteri vb. mikroorganizmaların oluşumuna ortam hazırlayabilecek su damlacıklarının ve nemin iç ünite üzerinde kalmaması sağlanır, iç üniteniz otomatik olarak temizlenir.

%filename

Restart Özelliği (Elektrik kesintilerinde otomatik yeniden çalışma)

Bu fonksiyon elektrik kesintisi sonrasında klimanızın önceki ayarlarıyla yeniden çalışmaya başlamasını sağlayarak size kolay kullanım imkanı sunar. Değerleri yeniden set etmenize gerek kalmaz. Böylece klimanız elektrik geldiğinde otomatik olarak en son ayarlanan değerlere göre yeniden çalışır.

%filename

Catechin Filtre

Catechin, yeşil çay yapraklarında bulunan doğal çay özüdür. Catechin özü içeren filtre, sigara dumanı vb. kirleticileri üzerinde toplar ortam hava kalitesini arttırır. 

%filename

Nem Alma Fonksiyonu

Nem alma fonksiyonu sayesinde aşırı nemli, sahil kenarı vb. bölgelerde bulunan kapalı ortamlardaki nem seviyesi düşürülür ve ortam istenilen konfor seviyesine taşınır.

%filename

Buz Çözme Özelliği

Buz çözme (Defrost) özelliği, ısıtma modunda klimanızın dış ünite eşanjör yüzeyinde buzlanma oluştuğunda otomatik olarak devreye girerek buzu çözer ve buzlanmanın neden olacağı performans kaybını önler.

%filename

+46 °C ‘de Soğutma 

Sıcak havalarda bile klimanın soğutma fonksiyonu istenilen sıcaklığı korumak için devrede kalır.

%filename

İyonizer 

İyonizer özelliği ile ortamdaki negatif elektiriği ve üzerinizdeki stresi alır. Doğada, dağlık ve ormanlık alanlarda bulunan negatif iyonların olumlu etkisini evinize taşır ve ferah bir esinti bırakır. 

%filename

Çıkarılıp Yıkanabilen Ön Filtre

Ortamda bulunan toz vb. partikülleri filtreleyip sağlıklı bir yaşam ortamı yaratırken, çıkarılıp yıkanabilme özelliği ile hem pratik şekilde sökülüp takılır hem de uzun ömürlü kullanım sağlar.

En az yakan klima ve En sessiz çalışan klima markası hangisi?

En az yakan klima ve en sessiz çalışan klima , inverter ve A sınıfı özelliklerine sahip klimalardır. Çünkü bu sınıftaki klimalar, istenilen oda sıcaklığını bulduğunda, inverter olmayan klimalardaki gibi kompresörleri dur kalk yapmazlar.

Oda sıcaklığına ulaştığında sensörler, bunu dış ünite elektronik kartındaki işlemciye bildirir, expansion valfe kendini kısar ve kompresörün düşük devirde çalışmasını sağlar.

Bu neden önemlidir? çünkü araştırmalar sonucu, klimanın en çok enerji tükettiği durumun kompresörün ilk kalkış yaptığı zaman olarak tespit edilmiştir.

%filename
Klima Markaları 28

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klima almadan önce bilinmesi gereken başlıca hususlar şöyledir;

 1. Klima Çeşidi ve tipi
 2. Kapasite BTU değeri
 3. Enerji tasarrufu
 4. Hijyen ve ses seviyesi
 5. Konfor

Hangi Çeşit Klimayı Almalıyım?

Eğer bireysel bir konutta yaşıyorsanız(daire vb.) ilk tercih edilmesi gereken ve en yaygın kullanılan klima çeşidi duvar tipi split klimadır. 1 iç ve 1 dış ünite olmak üzere 2 parçadan oluşan bu klimalar kurulumu ve kullanımı basit klimalardır.

Birden fazla odaya klima taktırmayı düşünüyorsanız ideal klima çeşidi duvar tipi multi split klimadır. Multi klimalar birden fazla iç ünite ve tek bir dış üniteden oluşur. Avantajı ise tek dış ünite olduğu için fazla yer kaplamamasıdır.

Asma tavanı olmayan ofis, mağazalar gibi daha geniş alanlar için salon tipi klimalar idealdir. Buz dolabını andıran görüntüsüyle, önden üfleme yaparak geniş alanları soğutup ısıtabilirler. Salon tipi klimaların trifazeyle yani 3 fazla çalışan modellerinde ek olarak ısıtıcı rezistans sistemi de vardır.

Asma tavanı olan ofis, daire, mağaza gibi yerlerde, 4 yöne üflemeli kaset tipi klimalar ve gizli tavan tipi klimalar uygundur.

Çok daireli rezidans tipi yapılarda ve çoklu ofisli iş merkezlerinde ise, Merkezi VRF klima sistemleri tercih edilebilir. Kat bazında tek bir sistemle kurulan bu Vrf Klima sistemleri tek bir dış ünite grubuyla çok sayıda iç üniteyi çalıştırma özelliğine sahiptir.

Kaç Btu Kapasiteli Klima Almalıyım?

Klima alırken, alacağınız klimanın soğutma ve ısıtmasını sağlamasını isteyeceğiniz alanın metrekaresine göre uygun kapasiteye sahip klimanın alınması önemlidir.

Klima ısıtmıyor veya klima soğutmuyor şikayetlerinin sebeplerinden biri de, alınan klimanın takıldığı alana yeterli olmamasıdır.

Klimanın takılacağı alanın metrekaresi, coğrafi bölgesi ve yaşayan insan sayısı, bu kapasite hesabının yapılmasında rol oynarlar.

Klima BTU Hesaplama yazımızdan almak istediğiniz klima kapasite hesabını öğrenebilirsiniz

Hangi Enerji Sınıfı Klimayı Almalıyım?

Öncelikle alacağınız klimanın İnverter klima olması gerekir. Çünkü inverter klimaların çalışma şekli eski tip on off klimalardan farklıdır.

Eski tip klimalar, iç ortam sıcaklığını yakaladıklarında, dış ünitede bulunan kompresör çalışmayı keser ve durur. Sıcaklık istenilen derecenin dışına çıktığında tekrar çalışır.

İnverter klimalarda ise bu durum farklıdır. Klima istenilen ortam sıcaklığını yakalasa bile kompresör durmaz, düşük devirde çalışmaya devam eder. Bu da enerji tasarrufu sağlanması demektir.

Çünkü yapılan araştırmalar sonucu, klimanın en fazla enerji tükettiği zamanın kompresörün ilk çalışma an’ı olduğu tespit edilmiştir.

Klima almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de klimanın hangi enerji sınıfında olduğudur.

Klimalarda A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere dört enerji sınıfı bulunur. A+++ ya yaklaştıkça enerji tasarrufu artar ve bu da faturalarınıza olumlu olarak yansır.

Klimalarda Ses Seviyesi ve Hijyen Nasıl Olmalı?

Klimanın hijyenini ve doğal olarak bulunduğu ortamın hijyenini sağlamak için, klimanın şu özelliklere sahip olması önemlidir;

Otomatik İç Ünite Temizleme

Soğutma ve nem alma işleminin sonunda iç ünitedeki ısı plakaları otomatik olarak kurutur. Bu sayede bakteri vb. mikroorganizmaların oluşumuna ortam hazırlayabilecek su damlacıklarının ve nemin iç ünite üzerinde kalmaması sağlanır, iç üniteniz otomatik olarak temizlenir.

Catechin Filtre

Catechin, yeşil çay yapraklarında bulunan doğal çay özüdür. Catechin özü içeren filtre, sigara dumanı vb. kirleticileri üzerinde toplar ortam hava kalitesini arttırır. 

Çıkarılıp Yıkanabilen Ön Filtre

Ortamda bulunan toz vb. partikülleri filtreleyip sağlıklı bir yaşam ortamı yaratırken, çıkarılıp yıkanabilme özelliği ile hem pratik şekilde sökülüp takılır hem de uzun ömürlü kullanım sağlar.

İyonizer 

İyonizer özelliği ile ortamdaki negatif elektiriği ve üzerinizdeki stresi alır. Doğada, dağlık ve ormanlık alanlarda bulunan negatif iyonların olumlu etkisini evinize taşır ve ferah bir esinti bırakır. 

Alacağınız klimanın evde , işyerinizde olsun sesli çalışarak sizleri rahatsız etmesini istemezsiniz. Bunun için almanız gereken klimanın dbA değerini ve sessiz mod fonksiyonun olup olmadığını bilmeniz gerekir. İdeal bir klimanın dbA yani desibel değeri 19dbA ve 21db A olmalıdır.