Klima Markaları

Klima Hakkında Genel Bilgiler

Klima Markaları Klimalar, soğutma çevrimi teorisini kullanarak, bulunduğumuz ortamın havasının; istenen sıcaklık, nem, hava sirkülasyonu, temizlik ve tazelikte tutulmasını sağlar ve bu soğutma ve ısıtma işlevini R22, R32 ve R410A tipi soğutucu gazlar vasıtasıyla yapan cihazlardır.

Günümüzde; teknolojinin gelişmesiyle birlikte, önceki yıllarda sadece soğutma amacıyla kullanılan klimalar, artık ısıtma amacıyla da kullanılabilmektedirler.

Söylediğim gibi, teknolojinin gelişmesiyle; ihtiyaca göre klima çeşitleri ve klima sistemleri de gelişmiştir. Eski yıllarda Split(bire bir) on off (inverter olmayan) klimalar kullanılıyordu.

Bu klimalar sadece ev, konut tipi yerler için uygundu. Günümüz dünyasında artık çok sayıda iş merkezleri, AVM ler, rezidanslar vb. binalar görüyoruz. Bu tip split klima sistemlerin bu bahsettiğimiz mekanlarda kullanılması bir hayli zordu. Enerji açısından da oldukça maliyetli bir yapıları vardı.

Hem performans hem de kaplayacağı yer açısından mimari sıkıntılar yaşanıyordu. Çünkü bir split klimanın bakır borulama uzunluğu maksimim 30 m civarındaydı. Bu bahsettiğimiz yapılarda kullanılması da imkansız gibi bir şeydi.

Bu yüzden klima üretici firmaları, yeni dünyaya uyumlu sistemler geliştirmeye karar verdiler ve geliştirdiler.

Bu geliştirilen sistemler Multi Split Klima ve Vrf Klima Sistemleridir. Vrf Klima Sistemleri heat pump(iki borulu) ve heat recovery(üç borulu) sistemlerdir.

Bunun yanı sıra, tüm klima sistemlerini inverter klima teknolojisine geçirdiler.

En İyi Klima Markaları

Sizlere Türkiyede yoğun kullanılan en iyi klima markalarından bahsedeceğim. Kullanıcılar için en iyi klima markası tabii ki en ucuz ve en kaliteli olanıdır. Klima servisleri içinse, en iyisi kendi sattığı klima markasıdır 🙂

Kullanıcılar açısından en sık sorulardan biri budur. Ben de bu sektörde 15 yılını aşmış biri olarak tecrübe ve gözlemlerime dayanarak sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

1) MITSUBISHI ELECTRİC

%filename
klima markaları

En iyi klima markaları nedir denildiğinde aklıma ilk gelen klima markası Mitsubishi Electrictir.

Üstün japon teknolojisiyle üretilen bu klimalar, çok çeşitli kapasite, renk ve tasarımlarıyla tüm klima ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Piyasanın en kaliteli ve en pahalı klimaları olarak dikkat çekmektedirler. Kaliteli oluşu yüksek fiyatını da beraberinde getiriyor. Bütçesi yeterli olan kullanıcılar için, uzun yıllar çok sorun çıkarmadıkları için tercih edilmektedirler.

Heat pump(iki borulu) ve heat recovery(üç borulu) Vrf sistemleri mevcuttur. Heat recovery sistemleri özellikle oteller için çok uygundur.

2) DAIKIN

DAIKIN VRV KLİMA DEVREYE ALMA
DAIKIN VRV KLİMA DEVREYE ALMA

En iyi klimalar denildiğinde yine akla sektörün öncülerinden Daıkın gelmektedir. Bir japon firması olan Daıkın, üretimini Thailand ve Kuzey Avrupanın bir kaç ülkesinde yapmaktadır.

Daıkın, Vrf merkezi sistemi ilk Türkiye”ye getiren markadır. 2003 yıllarına kadar TEBA markasının distribütörlüğünde ülkemizde faaliyet gösteriyordu. TEBA firmasının iflasından sonra bir süre Türkiye piyasasından uzak kaldılar. Ancak 2011 yılında Airfell firmasının %100 ünü satın alarak tekrar Türkiye piyasasına giriş yaptılar.

Tamamen kendi üretim cihazlarını kullanırlar. Bazı klima markalarına, özellikle kompresör temini yapmaktadırlar. Multi ve Vrf sistemleri mevcuttur. Daıkın’ın Ururu Sarara model kliması, bir çok klimadan anlayan insanlar tarafından piyasanın en kaliteli kliması olarak gösterilir.

3) GREE

gree klima arıza bilgileri
gree klima hata kodları

Belki bir çoğu insan açısından Gree klimalar çok bilinir olmasalar da, en iyi klima markaları arasında görüyorum.

Böyle görmemin sebebi; üretici bir firma olmasıdır. Piyasada bir çok farklı marka Gree klima üretimidir. Dünya’nın yükselen teknoloji yıldızı ülkesi kısmen devlete ait Çinli bir firmadır.

Split, Multi Split ve Vrf sistemleri mevcuttur. Bunlara klima santralleri ve bu sistemleri tek yerden kontrol edebilen otomasyon sistemleri vardır.

4) MİDEA

%filename

Midea klima sistemleri de Gree gibi Çinli üretici bir firmadır. Piyasada bir çok marka Midea üretimidir. Split, Multi ve Vrf klima sistemlerinin yanı sıra klima santralleri de mevcuttur. Son yıllarda piyasada en çok satan klima markalarından birisidir.

5 ) LG

lg kaset klima sistemi
lg kaset tipi klima arıza kodları

LG Grup Güney Koreli klima, elektronik, cep telefonu, petro kimya gibi bir çok alanda faaliyet gösteren bir firmadır. uzun yıllar ülkemizde faaliyet göstermektedir.

LG de hem kendisi hem de başka markalar için klima üretimi yapan bir firmadır. Kalitesi ve uygun fiyat politikasıyla çok fazla tercih edilen klimalardır.

Split, Multi Split ve Vrf Klima sistemleri mevcuttur.

error: Content is protected !!